Home|Sign In

  Games on Friday, October 24, 2014 Print
LeagueHome AwayTime/StatusVenueOfficials
Winter Session 1- Boys 2nd Grade Division 2 Baby Ballhoggs  v  Raptors 5:45 PM Ichabod Ct. Golder, Ketterman
Winter Session 1- Girls K/1st Grade Silver Lake  v  Panthers 5:45 PM Sportcourt 2  
Winter Session 1- Boys 6th Grade Avengers  v  Topeka Bad Boys (Black) 6:00 PM Jayhawk Ct. Carson, D, Weir
Winter Session 1- Boys 4th Grade Division Midwest Ballers  v  Topeka Shockers 6:00 PM Wildcat Ct. Gibson, Harris
Adult Indoor Soccer League RC United  v  Sporting RC 6:15 PM SZ Turf Ramirez
Winter Session 1- Boys 2nd Grade Division 2 Bad Boyz  v  Topeka Cougars 6:45 PM Ichabod Ct. Golder, Ketterman
Winter Session 1- Boys 3rd Grade Division 2 Ballhoggs Elite  v  Bobcats 6:45 PM Shocker Ct. Hamm Jr, Fund
Winter Session 1- Boys 1st Grade Kings  v  Ninjas 6:45 PM Sportcourt 2 Wells, Carson, P
Winter Session 1- Boys 6th Grade Auburn Rhinos  v  Titans 7:00 PM Jayhawk Ct. Carson, D, Weir
Winter Session 1- Boys 5th Grade Division 2 Gunners  v  Cougars 7:00 PM Wildcat Ct. Gibson, Harris
Adult Indoor Soccer League +1 Handicapp  v  TBD 7:10 PM SZ Turf Ramirez
Winter Session 1- Girls 2nd Grade Division 3 Destroying Divas  v  Diva Dribblers 7:45 PM Ichabod Ct. Golder, Ketterman
Winter Session 1- Boys 3rd Grade Division 2 Chargers  v  Topeka Stealth 7:45 PM Shocker Ct. Hamm Jr, Fund
Winter Session 1- Boys 1st Grade Pistols  v  Scorpions 7:45 PM Sportcourt 2 Wells, Carson, P
Winter Session 1- Boys 5th/6th Grade Division 3 Bulldogs  v  Cobras 8:00 PM Jayhawk Ct. Carson, D, Weir
Winter Session 1- Boys 5th Grade Division 2 The A-Team  v  Warriors 8:00 PM Wildcat Ct. Gibson, Harris
Adult Indoor Soccer League Narwhals  v  Wizards 8:05 PM SZ Turf Ramirez
Adult Indoor Soccer League Hairy Beasts  v  Gacacticos 9:00 PM SZ Turf Ramirez

3rd Grade Pool Play and Bracket Procedures
Tuesday, October 14, 2014 3:48:27 PM

3RD GRADE

Each team will play the other two teams in their pool once.

Once Complete--The Sportzone Director will determine seeds for both each pool and then next for the bracket.

Pool Play Seeding Procedure-

1. Overall Win/Loss Record

2. Head-to-Head

3. Overall Point Differential amongst all pool games. (cannot go more than +/- 25 pts/game)

4. Fewest points allowed amongst all pool games.

5. Coin Flip

 

 

1a

   

 

F3- 12:00

 

 

 

2b

 

 

 

 

F4- 2:00

 

1b

 

 

 

F4- 12:00

 

 

 

2a

 

 

 

 

   

 

Awards: 

1st place- Team Trophy and individual medals

2nd place- Individual medals

 
 
2nd Grade Pool Play & Bracket Procedures
Tuesday, October 14, 2014 3:45:39 PM

2ND GRADE

Each team will play the other two teams in their pool once.

Once Complete--The Sportzone Director will determine seeds for each pool and then next for the bracket.

Pool Play Seeding Procedure-

1. Overall Win/Loss Record

2. Head-to-Head

3. Overall Point Differential amongst all pool games. (cannot be more than +/- 25 pts/game)

4. Fewest points allowed amongst all pool games.

5. Coin Flip

Tournament Bracket Seeding Procedure-

Teams finishing 1st place in their pool will be seeded 1, 2, 3, or 4 for the tournament bracket. 

1. Overall Win/Loss Record

2. Overall Point Differential amongst all pool games. (cannot be more than +/- 25 pts/game)

3. Fewest points allowed amongst all pool games.

4. Coin Flip

 

  

 

1

   

 

F2- 2:00

 

 

 

4

 

 

 

 

F4- 4:00

 

3

 

 

 

F3- 2:00

 

 

 

2

 

 

 

 

   

 

 

Awards

1st place- Team Trophy and individual medals

2nd place- Individual medals

 
 
1st Grade Pool Play/Bracket Procedures
Tuesday, October 14, 2014 3:42:38 PM

1St GRADE

Each team will play the other two teams in their pool once.

Once Complete--The Sportzone Director will determine seeds for each pool and then next for the bracket.

Pool Play Seeding Procedure-

1. Overall Win/Loss Record

2. Head-to-Head

3. Overall Point Differential amongst all pool games. (cannot be more than +/- 25 pts/game)

4. Fewest points allowed amongst all pool games.

5. Coin Flip

Tournament Bracket Seeding Procedure-

Teams finishing 1st place in their pool will be seeded 1, 2, or 3 for the tournament bracket.  *see below

The best team to finish 2nd place in their pool will be seeded 4 for the tournament bracket.  *see below

1. Overall Win/Loss Record

2. Overall Point Differential amongst all pool games. (cannot be more than +/- 25 pts/game)

3. Fewest points allowed amongst all pool games.

4. Coin Flip

*Teams will be protected for the 1st round only against playing a team from the previous pool.

Ex. 1- If the #1 seed is from pool B then the #4 seed cannot be from pool B also.

 

 

 

 

 

1

   

 

F3- 1:00

 

 

 

4

 

 

 

 

F4- 3:00

 

3

 

 

 

F4- 1:00

 

 

 

2

 

 

 

 

   

 

 

Awards

1st place- Team Trophy and individual medals

2nd place- Individual medals

 
More News >>
 
  
Quick Stats
  League Leaders
No data at this time.
  Top Offenses
No data at this time.
  Top Defenses
No data at this time.
Quick Stats
Powered By EZFacility
Web enabled mobile phone? Try Mobile Version | Administrators click Here
Languages: English | Español
© 2003-2009 EZFacility.com. All rights reserved.  Privacy Policy | Terms of Use